Фолклорци Академског фолклорног ансамбла “Оро” Студентског културног центра Ниш део су серијала о српском колу, чији је редитељ Жељко Мирковић. На неколико локација у Нишу филмске камере забележиле су најлепше народне игре овог региона коју су извели наши фолклорци.
Након великог успеха филма “Теслин народ”, који се номинован за Оскара најбољи дугометражни документарни филм 2020. продукција Optimistic започела је нов серијал о традицији, духу и култури српског народа испричан кроз фолклор. Серијал ће имати десет епизода у трајању од 20 минута, а снима се у 15 градова Србије.
“Коло је фолклорна игра која симболизује срећу и позната је као такав симбол свуда у свету. Српско коло је постало део УНЕСКО-ве нематеријалне баштине 2017. године. Документарни филм серијал “Коло” говори о значају кола, његовом пореклу, лепоти и специфичностима. Ово је прича о традицији и идентитету српског народа, о неговању среће кроз игру. Ако не знамо ко смо и одакле смо, не можемо ни знати куда путујемо”, каже редитељ и продуцент, др Жељко Мирковић.
Ниш и наш регион ће у серијалу представити фолклорни ансамбл “Оро”. Кроз игре руменка, нишка бања и нишко кокоњеште, овај ансамбл представиће традицију и културу овог дела Србије, а то је управо оно што “Оро” ради више од шест деценија.
“Нишка бања је варошка игра, која ове године слави 95. рођендан, а коју је 1927. компоновао Душан Цветковић, чика Дуца. Нишко кокуњеште је типичан представник “кола у три” из овог краја. Руменка, једноделни традиционални плес, који се игра у варијанти осам и десет тактова, налази се на Националној листи нематеријалног културног наслеђа Србије”, истакао је проф. др Славољуб Узуновић.
Директор Студентског културног центра Ниш др Предраг Јеленковић истакао је да је важност ансамбла као што је “Оро”. Квалитет и дугу традицију потврђује и то да је Међународни студентски фестивал фолклора, чији је СКЦ организатор, а “Оро” домаћин, прошле године добио ознаку “CIOFF International Festival”.
“Најзначајнија ствар у 2021. години која се тиче Академског фолклорног ансамбла ОРО и СКЦ Ниш је додела сертификата Међународном студентском фестивалу фолклора, којим је наш фестивал добио ознаку “CIOFF International Festival”, што представља највиши ранг у организацији светских фестивала фолклора. Ово је први пут да је неки фестивал у Србији добио овај сертификат, што је велико признање, али и велика обавеза да се настави организација на највишем светском нивоу”, истакао је др Предраг Јеленковић, директор СКЦ Ниш и директор фестивала.
Градско руководство Ниша подржало је овај пројекат иза кога стоји прослављени редитељ који је, иначе, родом, Нишлија.
“Српско коло је постало део УНЕСКО-ве нематеријалне баштине 2017. године и Ниш је град који се придружио Министарству културе и информисања и подржао снимање серијала “Српско коло”. Поносни смо на чињеницу да ће Ниш бити место снимања. Наши суграђани готово све знају о српком колу или ору, наша обавеза је да та знања, културу, обичаје и традицију преносимо на млађе. Српско коло је наш идентитет, симбол трајања и опстајања српског народа. Очекујем велики успех серијала попут претходних пројеката које је остварио редитељ Жељко Мирковић и Оптимистиц филм”, нагласила је градоначелница Ниша Драгана Сотировски.
Поред Ниша, серијал се снима и у Новом Саду, Београду, Крушевцу, Крагујевцу, Ужицу, Зајечару, Грачаници, Пећи, као и пет градова Републике Српске.