Књига “Сведочења и тумачења”, аутора новинара Ђорђа Јевтића, представљена је прошле недеље на нишком Универзитету, на трибини “Медији, новинарство и новинари данас”. Ова књига доноси анализе, приказе и есеја о књижевним делима аутора са Косова и Метохије.
Петер Хандке, Слободан Костић, Ратко Поповић, Анастасија Урошевић, Томислав Секулић, Гордана Јовић Стојковски – ово су само неки од 45 аутора и њихових 60 дела о којима је Ђорђе Јевитћ писао, а који су представљени на трибини у организацији Удружења новинара Србије и Студентског културног центра Ниш.
“О томе што се сведочило и што се сведочи кроз књиге и литературу ја сам нешто издвојио и то је мој скромни допринос, да и ја сведочим свему ономе што се дешавало на Косову и Метохији”, рекао је аутор на промоцији у Нишу.
Велики број Нишлија, али и колега Ђорђа Јевтића дошао је да чује причу новинара који су део или цео свој животни век посветили причама о животу и судбинама људи са Косова и Метохије.
Председник Удружења новинара Србије Живојин Ракочевић, који је говорио на трибини, истакао је да се из ове књиге, на основу оног кроз шта су медијска, књижевна, културна, национална, као и државна заједница на Косову и Метохији прошле, могу извлачити различити закључци
“Када завршите књижевност, онда сте по природи ствари завршили мало новинарства, психологије, филозофије, религије и када схватите научите да читате слике живота и када се оспособите да их преносите другима онда ви схватите да је новинарство уметност”, рекао је Ракочевић.
О књизи, аутору и ауторима и делима о којима је Јевтић писао, говорио је и професор Драгиша Бојовић, са Филозофског факултета. Он је истакао да је Јевтић “јединствено новинарско перо”, који је приказом дела о Косову и Метохији и “сам сведок косовске голготе”.
На трибини је говорио и проф. др Зоран Арацки, са Филозофског факултета. Он је говорио о важности новинарске етике и истакао како се данас у медијима често заборавља да су ти актери у новинарским причама људи и да уколико се о њима не извештава професионално, последице и трауме остају.
Рада Комазец, уредница и директорка “Панорама-јединство” навела је да су новинари ти који креирају медијску слику, а да је медијска поларизација данас велика, те да новинарске солидарности нема.
И новинари који су промоцију пратили из публике су подржали рад Ђорђа Јевтића, али и све говорнике и тему трибине, подсећајући колико је важно писати и говорити о животу Срба на Косову.